Korzyści małej instalacji fotowoltaicznej: analiza finansowa

Arek Kwiatkowski.

07.06.2024

Korzyści małej instalacji fotowoltaicznej: analiza finansowa

Mała instalacja fotowoltaiczna korzyści to przede wszystkim opłacalność finansowa - zarówno krótko-, jak i długoterminowa. Choć koszt początkowy tego typu inwestycji nie należy do najniższych, to w perspektywie kilku lat staje się ona niezwykle atrakcyjna ekonomicznie. Przyjrzyjmy się bliżej, jak dokładnie mała instalacja fotowoltaiczna przekłada się na korzyści finansowe dzięki oszczędnościom, dochodom i rozwiązaniom systemowym.

Kluczowe wnioski:

 • Mała instalacja fotowoltaiczna to spora oszczędność na rachunkach za prąd już od pierwszych miesięcy korzystania.
 • Wytworzona nadwyżka energii może stać się dodatkowym źródłem przychodu poprzez jej odprzedaż.
 • Instalacja fotowoltaiczna wiąże się także z licznymi ulgami podatkowymi i możliwością pozyskania dotacji.
 • Niezależność energetyczna to kolejny wymierny atut posiadania własnej instalacji fotowoltaicznej.
 • Opłacalność instalacji wzrasta wraz z upływem czasu, dzięki rosnącym cenom prądu.

Mała instalacja fotowoltaiczna: korzyści finansowe z perspektywy czasu

Instalacja małej instalacji fotowoltaicznej to inwestycja, która przynosi długofalowe korzyści finansowe. Choć początkowo wiąże się z wydatkiem, już po kilku latach zaczyna się zwracać, a później generuje wymierne oszczędności. Kluczem jest właśnie perspektywa czasowa – im dłużej korzystamy z instalacji, tym większe są profity.

Weźmy na przykład gospodarstwo domowe, które rocznie płaci średnio 3000 zł za energię elektryczną. Montaż instalacji o mocy 5 kWp pozwoliłby na wygenerowanie ok. 5500 kWh energii rocznie. Przy średniej cenie 0,65 zł/kWh daje to oszczędność rzędu 3575 zł w skali roku. Przy założeniu 25-letniej żywotności instalacji jej całkowity zwrot następuje po około 6-8 latach.

Co więcej, ceny prądu stale rosną, więc mała instalacja fotowoltaiczna z czasem zaczyna przynosić jeszcze większe oszczędności. Dzięki temu już po kilkunastu latach użytkowania możemy zacząć wyraźnie zarabiać na swojej instalacji.

Opinie użytkowników na licznych forach potwierdzają, że fotowoltaika się opłaca. Szczególnie korzystna okazuje się w dłuższej perspektywie, kiedy inwestycja zostaje w pełni zwrócona. Wtedy każda kolejna oszczędność to czysty zysk.

Mała instalacja fotowoltaiczna: oszczędności na rachunkach za prąd

Zasadniczą korzyścią płynącą z posiadania małej instalacji fotowoltaicznej są natychmiastowe oszczędności na rachunkach za prąd. Produkowana przez panele energia jest praktycznie darmowa, co więcej – nadwyżki można odprzedawać i uzyskiwać dodatkowy dochód.

Załóżmy, że Twoje roczne zużycie prądu w domu wynosi 4000 kWh. Instalacja o mocy 5 kWp pokryje ok. 80% tego zapotrzebowania, czyli wytworzy 4400 kWh energii. Jeśli przyjmiemy cenę 0,65 zł za 1 kWh, oszczędność na rachunku wyniesie aż 2860 zł rocznie!

Warto także pamiętać, że oszczędności wzrastają wraz z upływem czasu. Wynika to z dwóch czynników: rosnących cen energii oraz spadku wydajności paneli. Ten drugi aspekt rekompensuje jednak wzrost cen, więc mała instalacja fotowoltaiczna zawsze będzie przynosić oszczędności na poziomie co najmniej pierwszych lat użytkowania.

Dodatkową zaletą jest niezależność od podwyżek cen wprowadzanych przez dostawców energii. Z własną instalacją jesteś w dużej mierze zabezpieczony przed wahaniami rynku, ponieważ produkujesz własny, tani prąd.

 • Średnie oszczędności dla instalacji 5 kWp to 2500-3500 zł rocznie.
 • Po 25 latach możesz zaoszczędzić nawet 70-100 tys. zł na rachunkach!
 • Jesteś odporny na podwyżki cen prądu.
 • Masz gwarancję stałych i niskich kosztów energii przez wiele lat.

Czytaj więcej: Oszczędność energii: strategie na uniknięcie wysokich rachunków

Dochód z małej instalacji fotowoltaicznej: opłacalność sprzedaży

Posiadanie małej instalacji fotowoltaicznej nie tylko obniża rachunki, ale też może stać się źródłem dodatkowego dochodu. Wszystko dzięki możliwości odprzedaży nadwyżek wyprodukowanej energii do sieci.

W praktyce wygląda to następująco: jeśli Twoja instalacja wyprodukowała więcej prądu, niż zużyłeś, to nadwyżka ta trafia do sieci dystrybucyjnej, a Ty otrzymujesz od operatora ekwiwalent pieniężny. Dzieje się tak automatycznie – nie musisz martwić się żadnymi procedurami.

Zakładając instalację o mocy 6 kWp i roczne zużycie rzędu 5000 kWh, możesz uzyskać dodatkowe 1000 kWh energii, którą będziesz mógł sprzedać. Przy przykładowej stawce 0,6 zł za 1 kWh daje to 600 zł dodatkowego dochodu rocznie!

Co ważne, stawki za odprzedaż energii z małych instalacji fotowoltaicznych są stałe i gwarantowane przez długie okresy – zwykle 15-25 lat. Inwestycja nie tylko się zwraca, ale też zaczyna przynosić dodatkowe przychody. Jest to doskonały sposób na dodatkową emeryturę lub oszczędności.

 • Nadwyżki energii są automatycznie odprzedawane do sieci.
 • Za każdą kWh otrzymasz stałą stawkę, np. 0,5-0,7 zł.
 • Sprzedaż 1000 kWh rocznie to dodatkowe 500-700 zł dochodu.
 • Gwarantowana stała cena odkupu przez 15-25 lat.

Mała instalacja fotowoltaiczna: korzyści podatkowe i dotacje

Zdjęcie Korzyści małej instalacji fotowoltaicznej: analiza finansowa

Oprócz oszczędności i przychodów ze sprzedaży energii, posiadacze małych instalacji fotowoltaicznych mogą liczyć na szereg ulg podatkowych i dotacji unijnych. To kolejny aspekt, który znacząco poprawia opłacalność tej inwestycji.

Najwięcej zysków przynosi odliczenie podatku VAT od kosztów zakupu i montażu instalacji. Jest to sporych rozmiarów ulga, bo stawka VAT na tego typu usługi wynosi aż 23%. Przy wydatku 30 tys. zł na instalację odliczysz blisko 7 tys. zł podatku!

Kolejnym źródłem korzyści są liczne programy dopłat, obowiązujące zarówno na poziomie krajowym, jak i lokalnym. Dla przykładu, program "Mój Prąd" dawał dofinansowanie nawet do 7 tys. zł na montaż instalacji. Dzięki takim inicjatywom znacznie obniża się próg wejścia dla inwestycji w fotowoltaikę.

Podsumowanie

Mając na uwadze długofalowe korzyści finansowe, mała instalacja fotowoltaiczna to inwestycja, która zdecydowanie się opłaca. Dzięki oszczędnościom na rachunkach za prąd, dochodom ze sprzedaży nadwyżek oraz ulgom podatkowym i dotacjom, zwrot poniesionych kosztów następuje stosunkowo szybko. A później rozpoczyna się okres czystego zysku.

Wątpliwości użytkowników rozwiewają liczne opinie na forach internetowych, gdzie przeważa zdanie, że fotowoltaika się opłaca. Perspektywa niezależności energetycznej i stałych niskich kosztów energii elektrycznej przez długie lata to kolejne argumenty przemawiające za montażem własnej mikroinstalacji słonecznej.

5 Podobnych Artykułów:

 1. Energetyczne rozwiązania: wszystko o budowie farm fotowoltaicznych
 2. Fotowoltaika w Gliwicach: Top 5 lokalnych firm i najlepsze instalacje
 3. Cena paneli fotowoltaicznych - praktyczny przewodnik po rynku
 4. Optymalne wykorzystanie licznika kW w domu. Ile wynosi?
 5. Oferty pracy w Piastowie - gdzie znaleźć aktualne oferty?

Oceń artykuł

Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Autor Arek Kwiatkowski
Arek Kwiatkowski

Cześć! Jestem Arek. Jestem pasjonatem energii odnawialnej i ekspertem w dziedzinie dotacji, paneli fotowoltaicznych oraz finansów związanych z tą branżą. Moje doświadczenie jako właściciela portalu pozwala mi na dostarczanie kompleksowych informacji dotyczących pozyskiwania środków, montażu instalacji fotowoltaicznych oraz optymalizacji finansowej inwestycji w odnawialne źródła energii. Dążę do tego, aby każdy, kto odwiedza mój portal, mógł znaleźć rzetelną wiedzę i praktyczne wskazówki, które pomogą mu w podejmowaniu świadomych decyzji.

Napisz komentarz

Polecane artykuły