Czym jest taryfa G11 i jak może wpłynąć na rachunki?

Arek Kwiatkowski.

7 czerwca 2024

Czym jest taryfa G11 i jak może wpłynąć na rachunki?

Cześć, dzisiaj przyjrzymy się bliżej Enea taryfie G11. To specjalna oferta tej firmy, która może znacząco wpłynąć na Twoje rachunki za prąd. G11 to taryfa dwustrefowa, obowiązująca w godzinach szczytowego i pozaszczytowego zużycia energii. Dzięki temu możesz zaoszczędzić, przenosząc część swoich codziennych aktywności na tańsze godziny. Ale oczywiście niesie to też pewne ograniczenia, które trzeba wziąć pod uwagę.

Kluczowe wnioski:
  • G11 to taryfa dwustrefowa, oferowana przez Eneę. Obejmuje strefy tańszego i droższego prądu.
  • Przejście na tę taryfę może obniżyć rachunki - ale wymaga zmiany nawyków zużycia energii.
  • Taryfa G11 jest dostępna tylko dla gospodarstw domowych i niektórych firm.
  • Nie każdemu opłaca się przejście na G11 - należy przeanalizować swój rozkład zużycia prądu.
  • Istnieją również inne taryfy dwustrefowe, które warto porównać w zależności od potrzeb.

Jak działa taryfa G11 od Enea? Ceny w taryfie g11

Taryfa G11 oferowana przez Eneę to specjalny rodzaj taryfy dwustrefowej, dzielącej dzień na godziny szczytowe i pozaszczytowe. Taryfa G11 Enea działa w taki sposób, że zużywając prąd w godzinach pozaszczytowych - płacisz znacznie mniej za każdą kilowatogodzinę. Natomiast w tzw. szczytach, obowiązują standardowe, wyższe stawki.

Strefy czasowe są ściśle określone i nie można ich zmieniać. Godziny szczytowe przypadają między 6 a 13 oraz między 15 a 22, czyli w tych przedziałach, gdy zwykle najwięcej osób przebywa w domach i zużywa najwięcej energii. Poza tymi przedziałami, obowiązują niższe stawki - dlatego opłaca się przenosić możliwie najwięcej codziennych czynności na te właśnie godziny.

Dokładne stawki uzależnione są od regionu dystrybucyjnego oraz ilości zużywanej energii. Najczęściej jednak stawka pozaszczytowa jest nawet o połowę niższa od stawki szczytowej. Oznacza to, że jeśli zużywasz prąd głównie poza godzinami szczytu, Twoje rachunki mogą się znacząco obniżyć.

Co ważne, taryfa g11 nie dotyczy jedynie poboru energii, ale również opłat stałych i dystrybucji. Dlatego przejście na tę taryfę jest opłacalne zwłaszcza dla gospodarstw domowych mocno eksploatujących urządzenia poza godzinami szczytu, np. ludzi pracujących na zmiany. Oczywiście pod warunkiem dostosowania się do nowego rozłożenia stref czasowych.

Co to jest taryfa g11? Wady i zalety taryfy g11

Jak już wiemy, taryfa g11 to specjalna oferta dwustrefowa, w której płacimy różne stawki za prąd w godzinach szczytowego i pozaszczytowego zużycia energii. Główną jej zaletą są potencjalne oszczędności na rachunkach – nawet do 50%, jeśli większość energii zużywamy poza godzinami szczytu.

Drugim plusem takiego rozwiązania jest po prostu większa kontrola nad kosztami. Dzięki taryfie G11 mamy świadomość, w których godzinach energia jest droższa i możemy odpowiednio rozplanować nasze aktywności. To cechy szczególnie ważne w dobie rosnących cen prądu.

Minusem takiej taryfy są oczywiście wyższe koszty w godzinach szczytowych. Ponadto wymaga to od nas pewnej elastyczności i dostosowania części naszych zwyczajów. Przekładanie na inne pory dnia np. prania, sprzątania czy gotowania może być w niektórych gospodarstwach dość kłopotliwe.

Zasadniczo jednak zalety taryfy g11 zdają się przeważać nad wadami, jeśli tylko jesteśmy w stanie zaadaptować swój styl życia do dwóch stref czasowych. Pytanie tylko, czy na pewno się to opłaci w naszym konkretnym przypadku. Spójrzmy zatem, dla kogo taka taryfa jest przeznaczona i jak można to policzyć.

  • Taryfa G11 oferowana przez Eneę dzieli dobę na tańszą i droższą strefę zużycia prądu.
  • Główną zaletą jest możliwość oszczędzania dzięki przesunięciu części aktywności na tańsze godziny pozaszczytowe.
  • Wadą jest wyższy koszt energii w godzinach szczytowych i konieczność dostosowania nawyków.
  • Taryfa sprawdzi się szczególnie dla gospodarstw domowych aktywnych głównie poza godzinami 6-13 oraz 15-22.
  • By ocenić, czy G11 się nam opłaca, musimy policzyć realny rozkład naszego zużycia prądu.

Czytaj więcej: Taryfa G13 Tauron: wpływ na rachunki za prąd - musisz to wiedzieć

Kto może skorzystać z taryfy g11 enea? Wymagania taryfy g11

Oferta taryfy g11 skierowana jest przede wszystkim do gospodarstw domowych. Mogą z niej skorzystać jednak również małe i średnie firmy, a także inne podmioty o charakterze niekomerszyjnym (fundacje, stowarzyszenia itp.)

Podstawowym warunkiem jest posiadanie odpowiedniego licznika umożliwiającego dwustrefową rejestrację zużycia energii. To rodzaj licznika nie nadążający za zegarem, lecz dostosowujący swoje wskazania do stref czasowych określonych przez dostawcę. Na szczęście nowoczesne liczniki posiadają tę funkcję, lecz warto to upewnić się u dystrybutora.

Co ważne, przejście na taryfę g11 jest zupełnie darmowe - nie musimy ponosić żadnych opłat zmiany stawek czy modernizacji licznika. Jest to z korzyścią dla dostawcy, więc firmy nie mają powodów tego utrudniać.

Oprócz tego wymagań praktycznie nie ma - może z nią związać się niemal każde gospodarstwo domowe. Kluczem jest natomiast rozsądne oszacowanie zużycia energii w obu strefach. Na tej podstawie będziemy mogli obliczyć, czy taki dwustrefowy model na pewno okaże się dla nas opłacalny.

Jak zmienić taryfę na g11 w enea? Procedura zmiany taryfy

Zdjęcie Czym jest taryfa G11 i jak może wpłynąć na rachunki?

Jeśli uznasz, że taryfa g11 będzie dla Ciebie korzystna, procedura przejścia na nią jest całkiem prosta. Pierwszym krokiem jest kontakt z lokalnym biurem obsługi Enei, najlepiej osobiście lub przez infolinię. Możesz również zainicjować proces przez formularz na stronie internetowej.

Kolejnym etapem jest wypełnienie wniosku o zmianę taryfy oraz podanie aktualnego numeru licznika. Jeśli licznik jest niekompatybilny, Enea zobowiązana jest do jego darmowej wymiany. Warto upewnić się, że na miejscu uda się też skonfigurować właściwe strefy czasowe dla taryfy g11.

Sam proces zgłoszenia oraz wymiana licznika nie powinny trwać dłużej niż 30 dni. Po tym czasie nowa taryfa zacznie obowiązywać, a będziesz mógł analizować zużycie energii w obu strefach bezpośrednio na wskazaniach urządzenia.

Podsumowanie

Taryfa g11 Enea to opcja dla gospodarstw domowych, które mogą przenieść część swojego zużycia energii na tańsze, pozaszczytowe godziny. Dzięki temu rachunki za prąd mogą być nawet o połowę niższe. Warto jednak dokładnie przeanalizować rozkład swojego zapotrzebowania na energię, bo taryfa g11 wymaga dostosowania nawyków.

Dla wielu osób ta elastyczność nie stanowi problemu, a taryfa g12 Enea staje się wówczas świetną okazją do zaoszczędzenia na prądzie. Procedura zmiany jest stosunkowo prosta i darmowa, więc warto się nią zainteresować. Jeśli jednak przeważająca część Waszej aktywności przypada na godziny szczytowe, lepiej rozważyć inne opcje taryfowe oferowane przez Eneę.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Energetyczne rozwiązania: wszystko o budowie farm fotowoltaicznych
  2. Taryfa G12 Tauron: Jak wykorzystać tanie godziny? Praktyczne rady
  3. Energa w Gdańsku: Wszystko co musisz wiedzieć o dostawcy prądu
  4. Cena paneli fotowoltaicznych - praktyczny przewodnik po rynku
  5. Optymalne wykorzystanie licznika kW w domu. Ile wynosi?

Najczęstsze pytania

Potencjalne oszczędności zależą od Twojego indywidualnego zużycia energii. Jeśli większość aktywności przenieśiesz na godziny pozaszczytowe, rachunki mogą być nawet o połowę niższe. Dokładne wyliczenia wykonasz na podstawie swojego rocznego zużycia oraz stawek w Twojej lokalizacji.

Nie, przejście na taryfę g11 nie wiąże się ze zmianą głównych warunków umowy. Jedyną różnicą będą stawki za energię w godzinach szczytu i poza nimi. Pozostałe zapisy, długość umowy i opłaty stałe pozostają bez zmian.

Nie musisz kupować nowego licznika, wystarczy zgłosić chęć zmiany taryfy. Jeśli Twój licznik nie obsługuje strefy czasowej, Enea ma obowiązek wymienić go na odpowiedni, nowy model na swój koszt.

Taryfa g11 będzie opłacalna, jeśli większość Twojego zużycia energii przypada na godziny poza 6-13 oraz 15-22. W przeciwnym razie oszczędności będą minimalne lub wręcz stracisz na wyższych stawkach w godzinach szczytu.

Cały proces od momentu złożenia wniosku do obowiązywania nowej taryfy powinien zająć maksymalnie 30 dni. Na tyle bowiem Enea ma czas na ewentualną wymianę Twojego licznika i skonfigurowanie stref czasowych.

Oceń artykuł

Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Autor Arek Kwiatkowski
Arek Kwiatkowski

Cześć! Jestem Arek. Jestem pasjonatem energii odnawialnej i ekspertem w dziedzinie dotacji, paneli fotowoltaicznych oraz finansów związanych z tą branżą. Moje doświadczenie jako właściciela portalu pozwala mi na dostarczanie kompleksowych informacji dotyczących pozyskiwania środków, montażu instalacji fotowoltaicznych oraz optymalizacji finansowej inwestycji w odnawialne źródła energii. Dążę do tego, aby każdy, kto odwiedza mój portal, mógł znaleźć rzetelną wiedzę i praktyczne wskazówki, które pomogą mu w podejmowaniu świadomych decyzji.

Napisz komentarz

Polecane artykuły